Rekomendacje giełdowe Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

Rekomendacje giełdowe są jednym z elementów, który może sprawić nie lada kłopot początkującemu inwestorowi. Dlaczego? Bo być może zacznie inwestować zgodnie z nimi. To niestety zazwyczaj nie działa.

Dlaczego? Pomyśl drogi czytelniku? Dlaczego instytucja finansowa (bank, dom maklerski, etc.) miałaby dzielić się z Tobą za darmo wiedzą o tym jak zarobić. Zazwyczaj takie rekomendacje najpierw trafiają do rąk prywatnych, które za nie zapłaciły. Dopiero później trafiają do rąk publicznych. Gdybyśmy zobaczyli rekomendacje nałożone na wykresy pewnie zobaczylibyśmy magiczny wzrost / spadek zgodny z rekomendacją, ale tuż przed tym jak rekomendacja została upubliczniona. Zatem wszyscy, którzy powinni, kupili już akcje danej spółki i dla nas zostało już tylko patrzeć jak ONI (oni to świetny chwyt populizmu politycznego) realizują zyski. Niektórzy inwestorzy traktują rekomendacje jak anty-rekomendacje. Jeśli pojawia się rekomendacja zakupu to traktują ją jak zachętę do sprzedaży i na odwrót.

Niezależnie od techniki trzeba być świadomym, że rekomendacje istnieją i że mogą wpłynąć na nasze inwestycje. Listę rekomendacji można znaleźć na stronie: http://www.money.pl/gielda/rekomendacje/ i lista ta wygląda mniej więcej tak jak na poniższym rysunku:

clip_image001

Każda rekomendacja zawiera cenę akcji z dnia wydania a niektóre zawierają cenę docelową prognozowaną przez instytucje finansową. Jak przykład weźmy pierwszą z brzegu rekomendację jaką znalazłem. Poniżej ta rekomendacja:

clip_image002

ING rekomendowało zakup akcji spółki AMREST z ceną docelową 95 zł co dałoby prawie 100% wzrost. Nieźle. Wzrost był, ale tylko przez 3 dni po tej rekomendacji (patrz obrazek poniżej). Nie jest pewne, że ten wzrost spowodowany był tą rekomendacją. Pewne jest tylko to, że w długim terminie cena spółki spadła o 50% (czyli o tyle samo o ile miała wzrosnąć, ale to pozostawiam jako zagadkę - jak 100% wzrost może być równy 50% spadkowi?).

clip_image003

Jeśli jednak chcesz zapłacić za rekomendacje to to już jest inna sprawa.


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia z gry na giełdzie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to polecam pakiet książek o GPW. Możesz również zapisać się na to szkolenie używając poniższego formularza:


Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.