Zlecenie STOP-LOSS (Stop Strata) Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

image W jednym z wcześniejszych artykułów napisałem o tym jak sprzedawać akcje w mBanku. Jest tam również opisany podstawowy mechanizm zarządzania ryzykiem w przypadku zakupu akcji. Jest to zlecenie STOP-LOSS. Niniejszy artykuł ma na celu podkreślić wagę tego narzędzia i doprecyzować jego zastosowanie.

W przypadku sprzedaży akcji bardzo ważnym polem jest pole Limit aktywacji. Jest to pole pozwalające złożyć tak zwane zlecenie STOP LOSS (STOP STRATA). Jeśli wypełnimy tę kwotę to nasze zlecenie nie będzie aktywne (widoczne na giełdzie) dopóki cena akcji nie spadnie poniżej tej kwoty. Używa się tego pola zazwyczaj w połączeniu z ceną PKC. Jeśli ustawimy zarówno pole Limit aktywacji jak i Limit ceny to ustawimy widełki cenowe (min i max), w których chcemy sprzedać nasze akcje. Jednakże może okazać się że ustawiając Limit ceny w przypadku zlecenia STOP LOSS nie znajdzie się nikt kto kupi akcje za cenę wyższą niż ten nasz Limit ceny.
Zlecenie STOP LOSS służy do zabezpieczenia się przed stratami. Jeśli na przykład kupiliśmy akcji BUDIMEX’u po 46 zł za sztukę i daliśmy za nie 690 zł (15 sztuk) to możemy założyć, że nie chcemy stracić na tym zakupie więcej niż 100 zł (15%). Zatem musimy złożyć takie zlecenie żeby limit aktywacji uwzględniał nasze założenia. Ponieważ limit ten wymaga podania ceny pojedynczej akcji musimy policzyć o ile maksymalnie może spaść cena jednej akcji:

100 / 15 = 6,67 zł - o tyle może spaść cena jednej akcji

46 - 6,67 = 39,33 - tę kwotę musimy wpisać w Limit aktywacji

Na podstawie naszych obliczeń możemy złożyć zlecenie STOP LOSS, które wyglądałoby mniej więcej tak:

clip_image001

Zlecenie powyższe mówi, że jeśli cena akcji spadnie poniżej 39,33 to mają one zostać automatycznie sprzedane Po Każdej Cenie. Jeśli cena rynkowa będzie dużo niższa niż 39,33 to nasza strata jeszcze się zwiększa. Aby tego uniknąć dobrze jest kupować płynne akcje (płynne = takie, które dużo ludzi kupuje, oznacza to, że zawsze znajdzie się ktoś kto kupi od nas akcje za cenę zbliżoną do naszego limitu, ale to temat na oddzielny artykuł). Jeszcze proszę zauważyć, że Data ważności tego zlecenia jest ustawiona tak, że zlecenie to będzie ważne do końca miesiąca. Pozwala to nam zabezpieczyć się na dłuższy okres czasu.

UWAGA: Powyższe obliczenia nie uwzględniają kosztów transakcji kupna i sprzedaży, które powinny być uwzględnione w momencie gdy chcemy stracić max 100 zł.

Jeśli chcesz spróbować tego mechanizmu to proponuję pobawić się demo mBanku: http://demo.mbank.pl/

Ostatni element koncepcji zarządzania ryzykiem polega na tym, że zanim kupimy akcje decydujemy się jakle ryzyko chcemy ponieść. Ja proponuję ponosić ryzyko od 2% do 8%. Oznacza to, że jeśli kupiliśmy akcje w złym momencie i spadną one o 8% to nasze zlecenie STOP automatycznie je sprzeda. Do tego wystarczy nam dodać tzw. ruchome zlecenie STOP. Idea polega na tym, że codziennie sprawdzamy cenę zamknięcia naszej spółki z danego dnia. Obliczamy nasze ryzyko (załóżmy, że 8%) i na następny dzień ustawiamy takie zlecenie STOP. Jednocześnie nasza linia stopu nie może opadać. Czyli jeśli w danym dniu wartość STOP jest niższa niż w dniu poprzednim to nie przesuwamy jej w dół tylko pozostawiamy na poprzednim poziomie. Poniższy obrazek prezentuje działanie takiej linii stopu. Można zobaczyć, że w tej koncepcji ograniczamy stratę a nie ograniczamy zysku.

clip_image002

Wyjaśnię tę ideę lepiej w kolejnym artykule.


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia z gry na giełdzie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to polecam pakiet książek o GPW. Możesz również zapisać się na to szkolenie używając poniższego formularza:


Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.